2019 MATE ROV Competition Fluid Power Quiz Results

UPDATED 27 APRIL, 2019

The following are teams who have taken and passed the MATE ROV Competition Fluid Power Quiz for the 2019 season.  Teams are listed by their regional, and are alphabetized by school/organization names within.

Regional Name Team Name School/Organization Mentor Result
Appalachian Highlands R-Mateys D-B EXCEL Erica Gardner PASS
  DBH2O Dobyns Bennett High School  Luke Douthat PASS
  Dasyatis PHCC David Dillard PASS
Arab UTCN Team Under Technologies Club Nabeul Saif Alllah Bel Haj Ali PASS
Big Island 13-Ten Kealakehe High School Justin Brown PASS
  Na Holokai Honu Kealakehe High School Justin Brown PASS
  Seaborgs Kealakehe High School Justin Brown PASS
  The Verne Kealakehe High School Justin Brown PASS
Egypt Code Warriors Americal International School in Egypt (AIS) Sandra Agurilera PASS
  Vortex Brainnovate Brainnovate Mohamed Waly  PASS
  Divers Discovery Academy Hanan ElHanafy PASS
  Discovery Rovers Discovery Center Eman Shedeed PASS
  Aqua Discovery Discovery Center Eman Shedeed PASS
  The shark El 7aiez Ahmed Samy PASS
  Navy drone El7aiez Ahmed Samy PASS
  Toxic team Kidzania Academy Ahmed gamal PASS
  ROBO-TECH ( RANGER  ) ROBO-TECH Youssef Mohammed PASS
  Tesla shool team Tesla school company Mohamed nabil PASS
Far East Robocenter The Center for Robotics Development Semen Zinkov PASS
Florida Noctis A.D Henderson Mr. Nance PASS
  Apopka Blue Apopka High School Mike Macwithey PASS
  Apopka Grey Apopka High School Mike Macwithey PASS
  Apopka White Apopka High School Mike MacWithey PASS
  Phoenix Robotics Brooks DeBartolo Collegiate High School Eric Fernandez PASS
  STRIX FAU High Allan Phipps PASS
  Smithsonian STEM ROV 2.0 Smithsonian Marine Station William Lee PASS
  South Broward Reef Dogs South Broward High School Kevin Hagerty PASS
Gray's Reef ROV Think Tank Georgia Southern Billy Nebb Jr. PASS
  North Paulding Robotics North Paulding High School Nicola Lees PASS
Great Lakes Neptune Engineering Marlette High School Paula McElroy PASS
Hong Kong IEEE CMAss Robotics Team CMA Secondary School Suet Yee Queenie, Yeung PASS
  CMA Underwater Expert Ltd. CMASS Suet Yee Queenie, Yeung PASS
  Smart team Cotton Spinners Association Secondary School Mr Lau Ming Hang PASS
  Ching Kok HHCKLA Buddhist Ching Kok Secondary School Ng Chak Man Victor PASS
  BLANK HKUST Eric PASS
  KTS-Dolphin Kwok Tak Seng Catholic Secondary School Lee Siu Fung PASS
  KTMC Kwun Tong Maryknoll College CMM PASS
  Inkers Macau Anglican College Ryan Ip PASS
  Dolphin XV Shau Kei Wan Government Secondary School  FOK, Chi-keung PASS
  Robotic De St.Joseph's St.Joseph's Anglo-Chinese School Tsang Sai Ho PASS
Long Beach - So. Cal PVIT Palos Verdes High School Stephanie Carpenter PASS
Mid-Atlantic  Granby Girls in Engineering Granby High School Mr. Lagesse PASS
  TJ Blue Team Thomas Jefferson High School For Science and Technology Dr. Sean Stickler PASS
Monterey - No. Cal Phoenix Electronics Bentley School Julie Spector-Sprague PASS
  Altum Operation Glacier Highschool John Rumohr PASS
  EOOSRC Mountain Oaks School Rose Justi PASS
  St. Francis Fembots St. Francis Catholic High School LisaMarie PASS
  Tech High Robotics Technology High School Greg Weaver PASS
New England CRLS Underwater Robotics Cambridge Rindge and Latin School Paul McGuinness PASS
  HKHS Engineering Haddam-Killingworth High School Ryan Kish PASS
  Underwater Threat Northville Central School Jamie Dickinson PASS
Newfoundland AC/Deep Sea Ascension Collegiate David Keefe PASS
  OD-4D O'Donel High School Clarence Button PASS
  THOR Robotics Gonzaga High School Philip Sheppard PASS
  Husky Explorer Mount Pearl Senior High Paul King PASS
Northern Gulf Coast Ursa Apex Robotics Cottonwood High School Walter Handley PASS
  Aquatic Robotics Design Vision Chris LeBlanc PASS
Oregon Astern Association Life Christian School Judith Bynoe PASS
  Marine Robotics International Valor Christian School International Erik Neill PASS
  Valor Maritime International Valor Christian School International Erik Neill PASS
Pacific Northwest Discovery Atlantis STEAM Ashley McConnaughey PASS
  River Clan Atlantis STEAM Ashley McConnaughey PASS
  Team Draco Clear Creek Elementary Paul Noakes PASS
  Team Phoenix Clear Creek Elementary Paul Noakes PASS
  Navigator Gold Maywood Mrs. Crouch PASS
  Futurists Maywood Mrs.Crouch PASS
  Sea Dragons PT STEM Club Gabriella Ashford PASS
Pennsylvania Ping Engineering Friends Club John Balison PASS
  HMS SeaBots Harrington Middle School Maureen Barrett PASS
  Loggerhead ROV Mount Olive High School David Bodmer PASS
  Sea Dogs Owen J. Roberts Rebecca Wentzel PASS
  LionFish Underwater Solutions South Fayette High School Brian Garlick PASS
  Sea Rams The Hill School Damian Baraty PASS
  Where's Waldo Trafalgar Castle School Rob Spessot PASS
Scotland Grover Exploration Grove Academy Mr. Waghorn PASS
  RGSea Robert Gordon's College David Clark PASS
Shedd Midwest Aquatic Colonels Francis W. Parker School John Navin PASS
  HAWKS Engineering Hoffman Estates  Wayne Oras PASS
  Seagles  John Hancock High School - Seagles Aidan Phillips PASS
  JCP Robo-Eagles Jones College Prep Steven Clayton PASS
  Roquatics Minooka Community High School Kimberly Villani PASS
  Roquatics Minooka Community High School Kimberly Villani PASS
  New Trier High School New Trier High School Chip Finck PASS
Texas Barrage D'eau Atascocita High School Joe Paneitz PASS
  Dickinson Gators Engineering Inc. Dickinson High School Sara Malloy PASS
  Humble Storm Humble High School Joe Paneitz PASS
  Mac 1 MacArthur High School Dana Wysingle PASS
  Mac 2 MacArthur High School Dana Wysingle PASS
  Kepler Enterprises Robotics Clubs USA Jeffrey Kahl PASS
Turkey Hydrotech ROV Team NUN School Eftal İnan PASS
  RC Makers Robert College Muhammet Resul Ertuğrul PASS
Wisconsin SubAquatics LakeView Technology Academy Eric Schroeter PASS
  Ozaukee Robotics Northern Ozaukee High School Christopher Janik PASS
  Oostburg ROV Oostburg School District Terry Hendrikse PASS
INTERNATIONAL CHAMPIONSHIP QUALIFIER      
  Little mermaid Aarhus university Claus Melvad PASS
  Ain Shams University Racing Team-ASURT Ain Shams University Ahmed Ossman PASS
  M.I.A Robotics Alexandria University Shrief Gabr PASS
  Aquaphoton Academy Alexandria university Samer Abaza PASS
  ROBO-TECH ( EXPLORER ) Alexandria University Youssef Mohammed  PASS
  Abydos  Arab academy for sciende and technology  Mamdouh azmy PASS
  Invictus Arab Academy for science and Technology Amr Khamis PASS
  Rapidos Arab Academy for Science and Technology Ahmed Sobhy PASS
  NASA Space Grant Robotics Arizona State University Patrik Panda PASS
  Hudronautics BMSTU Ivan Semenyuk PASS
  CityU Underwater Robotics City University of Hong Kong Sze Tsz Ho PASS
  Columbia University Robotics Club Columbia University Yonah Elorza PASS
  CrocoMarine  CrocoMarine ROV company  Ahmed Hikal  PASS
  CWRUbotix Case Western Reserve University Rhys Hamlet PASS
  Drexel Aquatic Robotics Technologies Drexel University Stephanie Delaney PASS
  64 West Robotics Halifax Robotics Colin Melia PASS
  Sailfish ROV Higher Technological  Institute  Mohamed Ewis PASS
  Rovotics Jesuit High School Cheryl Kiyama PASS
  Linn-Benton Community College - Linn-Benton ROV LBCC ROV Greg Mulder PASS
  Viking Explorers Long Beach City College Scott Fraser PASS
  Fish Logic Macau Anglican College Andy Tsui PASS
  Missouri S&T Underwater Robotics Missouri University of science and technology Donald Wunsch PASS
  NUROVers Newcastle University Maryam Haroutunian PASS
  Ocean Quest Ocean Quest Joel Hatcher PASS
  OUC-Rover Ocean University of China Ping Ren PASS
  Auctroventa team October 6 University Youssef Desouky PASS
  OSU Robotics Club  Oregon State University  Eva Sala Guadalupe  PASS
  PoliTOcean Politecnico di Torino Claudio Sansoe PASS
  Purdue IEEE ROV Purdue University Alex Ruffino PASS
  Aquavaders Robotics Club AUC Mohamed Hamdy PASS
  Recon subsea SRM Sam Jeba Singh PASS
  SCU Racing Team Suez Canal University Eslam Hamed PASS
  TecXotic Tecnológico de Monterrey David Garcia PASS
  Power Shuttle The Chinese University of Hong Kong Yip Chun Wa PASS
  Engineering Club The Hong Kong Polytechnic University Fung Yu Fai PASS
  EPOXSEA The Hong Kong University of Science and Technology Eric Leung PASS
  Torpedo Team Torpedo Company Islam Reda PASS
  Slugbotics University of California, Santa Cruz Ricardo Sanfelice  PASS
  UMC-UCLan Mechatronics club University of Central Lancashire Ahmed PASS
  URI Hydrobotics University of Rhode Island Jackson Sugar PASS
  Avalon University of Sheffield Viktor Fedun PASS
  UWROV University of Washington Daelyn Bergsman PASS
  Tethys Robotics Verein für Unterwassertechnik und Meeresforschung Christian Engler PASS
  Vortex Raiders Vortex Mohamed Waly PASS
  Vortex Troopers Vortex Mohamed Waly PASS
  G-Karere Wilhelm-Filchner Schule Joachim Herbert Prinz PASS